Photobucket Photobucket photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

Robert M. Wegner

fot. Mikołaj Starzyński



Robert M. Wegner (pseudonim) - polski pisarz fantasy. Autor cyklu "Opowieści z meekhańskiego pogranicza".

W 2002 roku debiutował opowiadaniem "Ostatni lot Nocnego Kowboja" zamieszczonym w 19 numerze czasopisma "Science Fiction".

Największą sławę przyniósł mu cykl książek "Opowieści z meekhańskiego pogranicza", w skład którego wchodzą dwa zbiory opowiadań i trzy powieści. Wszystkie ukazały się nakładem wydawnictwa Powergraph.

W 2015 roku nawiązał współpracę z Grupą Allegro, dla której napisał opowiadanie "Milczenie owcy", nawiązujące do legendy o Smoku Wawelskim. Ukazało się ono w zbiorze opowiadań "Legendy Polskie".

Twórczość Wegnera została przetłumaczona na język czeski, rosyjski oraz ukraiński. Przygotowywany jest przekład na język angielski i język arabski.

Na stronie wydawnictwa Powergraph znajdziecie opowiadanie "Każdy dostanie swoją kozę" oraz streszczenie pierwszych czterech tomów "Opowieści z meekhańskiego pogranicza", które powstało przy współpracy z fanpejdżem Imperium Meekhańskie. W 2019 roku swoją premierę miało opowiadanie "Jeszcze może załopotać. Opowieści z meekhańskiego pogranicza".

Nagrody i wyróżnienia

Sześciokrotnie zdobył nagrodę literacką polskiej fantastyki im. Janusza A. Zajdla. Pierwszy raz uhonorowany w 2011 roku za opowiadanie "Wszyscy jesteśmy meekhańczykami" z tomu "Opowieści meekhańskiego pogranicza: Północ - Południe". Dwie kolejne nagrody przyznano mu w 2012 roku zarówno za powieść "Niebo ze stali", jak i za opowiadanie "Jeszcze jeden bohater". W 2016 roku ponownie zdobył podwójną nagrodę im. Janusza A. Zajdla zarówno za opowiadanie "Milczenie owcy", jak i za powieść "Pamięć wszystkich słów".

Dwukrotnie uhonorowany SFinksem: w 2011 roku za „Najlepsze, jakie można kupić” z drugiego tomu meekhańskich opowiadań; w 2013 roku za powieść "Niebo ze stali".

W 2013 roku również za powieść "Niebo ze stali" uhonorowany został Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Srebrne Wyróżnienie otrzymał także za "Pamięć wszystkich słów" w 2016 roku.

W 2014 roku na Euroconie otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award.

W 2016 roku otrzymał szereg nagród i wyróżnień w Rosji. "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" zostały wybrane przez magazyn "Świat Fantastyki" Książką Roku, Fantasy Roku oraz Książką Roku według czytelników Mirf. W 2016 roku pierwszy tom meekhańskich opowiadań zdobył także Nagrodę za książkę roku Fantlab.

"Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskego pogranicza" zdobyła w Rosji tytuł Książki Roku 2018 według FantLab.ru w kat. Najlepsza Powieść Zagraniczna.

W 2019 r. "Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza" uhonorowano Zajdlem i Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. To szósty Zajdel i trzeci Żuławski na koncie autora Meekhanu. 

W 2020 r. Wegner otrzymał także nagrodę Lel 2019 za "Każde martwe marzenie". 

Aktualne informacje o Robercie M. Wegnerze znaleźć można również na stronie: http://meekhan.com/

Twórczość

"Opowieści z meekhańskiego pogranicza":

  1. 2009: "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe" (zbiór opowiadań);
  2. 2010: "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód – Zachód" (zbiór opowiadań);
  3. 2012: "Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza";
  4. 2015: "Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza";
  5. 2018: "Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza".

Opowiadania:

  • "Ostatni lot nocnego kowboja", "Science Fiction" 2002, nr 9 (19).
  • "Sen przedwiecznych", "Science Fiction, Fantasy i Horror" 2007, nr 3 (17).
  • "Przebudzenie", "Science Fiction, Fantasy i Horror" 2007, nr 4 (18).
  • "Najpiękniejsza historia wszystkich czasów", w: "Nowe idzie", 2008 Powergraph.
  • "Wszystkie dzieci Barbie", "Science Fiction, Fantasy i Horror" 2008, nr 5 (31).
  • "Każdy dostanie swoją kozę", "Science Fiction, Fantasy i Horror" 2009, nr 3 (42).
  • "Jeszcze jeden bohater", w: "Herosi", 2012 Powergraph.
  • "Milczenie owcy", w: "Legendy polskie", 2015 Powergraph/Allegro.
  • "Jeszcze może załopotać. Opowieści z meekhańskiego pogranicza", 2019 Powergraph.
  • "Serce strzygi", w: "Antologia Polskiego Cyberpunka", 2020 Empik Go.

Najważniejsze prace wzmiankujące dorobek literacki Roberta M. Wegnera:

  • Katarzyna Kaczor, "Bogactwo polskich światów fantasy. Od braku nadziei ku eukatastrophe", w: "Anatomia wyobraźni: 12 esejów o fantazjowaniu w kinie, telewizji, komiksach i literaturze popularnej", red. Sebastian Jakub Konefał, Gdańsk: Gdański Klub Fantastyki/Uniwersytet Gdański, 2014, s. 181-198.
  • Piotr Stasiewicz, "Między światami. Intertekstualność i postmodernizm w literaturze fantasy", Białystok: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku 2016.
  • Katarzyna Kaczor, "Z getta do mainstreamu. Polskie pole literackie fantasy (1982-2012)", Kraków: Universitas, 2017.
  • Michał Cetnarowski, "Podwójna tożsamość bogów", Sine Qua Non, 2017.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

W jakiej kolejności czytać Meekhan? (Uszeregowane chronologicznie tomy "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" oraz opowiadania)

Dusza pokryta bliznami (Fragment - Pyrkon 2023) - ALTSIN

Szósty tom Meekhanu w 2021 roku!